Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... locuinta cumparata inaintea casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

locuinta cumparata inaintea casatoriei

Fratele meu traieste in concubinaj de 10 ani. Acum a primit de la mine c/v partii lui din casa mamei (mama este in viata, banii i-a primit prin virament bancar, dar fara alte documente) si cu acesti bani s-a platit avansul la o locuinta, pentru achitarea careia partenera lui a contractat un credit. Nu exista nici un document din care sa reiasa ca el a platit avansul. Practic, casa s-a cumparat in exclusivitate pe numele ei, ea declarand ca detine avansul solicitat de banca.
In situatia in care ei se despart, ce posibilitate exista ca fratele meu sa primeasca inapoi banii pe care i-a investit in casa (avansul) + c/v 1/2 din ratele platite pana la momentul ruperii relatiei ? Exista posibilitatea incheierii unei conventii intre ei, care sa-l asigure pe el ?
Ei intentioneaza sa se casatoreasca, nu stiu insa daca chiar o vor face.

Multumesc,
amondaos, utilizator
Din pacate, fratele dvs nu detine nicio dovada ca ar fi dat bani pentru avans sau rate.
Starea de concubinaj nu il indreptateste la efectele legale specifice casatoriei, nici macar la conventiile matrimoniale.
El poate incheia cu partenera sa un contract de imprumut in care sa se specifice sumele pe care i le-a dat precum si sumele pe care il le va da (partea lunara din rata). Pentru a face contractul se poate adresa unui notar sau unui avocat.
Multumesc pentru raspuns ! Ei au discutat cu un jursit care le-a recomandat sa incheie o conventie in care sa specifice ca intentioneaza sa achizitioneze impreuna o casa, ca avansul in valoare x se achita din veniturile proprii ale fratelui meu iar creditul este contractat de ea, el urmand sa achite lunar 1/2 din valoarea ratelor. Le-a mai spus si ca aceasta conventie nu se poate incheia la un notar pentru ca banca, pentru a aprba creditul ei, solicita ca ea sa detina avansul din surse proprii. Daca ei se vor casatori, de la data casatoriei, in baza acestei conventii, el ar putea aparea in calitate de coproprietar.
In ceea ce priveste dovezile care sa ateste ca el a achitat banii de avans, nu are decat extrasul de banca din care reiese ca din contul lui s-a transferat suma respectiva de bani in contul ei, cu care ulterior s-a achitat avansul.
Nu stiu daca aceasta conventie, ce le-a fost recomandata, are valabilitate daca nu a fost incheiata in fata unui notar si nici daca extrasele de cont ar avea vreo greutate in fata instantei.
se pot gasi solutii juridice sa sa fie toata lume multumita. actul se poate incheia si la avocat.:stunned:
in orice caz, orice este scris este mai mult decat are azi , ca dovada, adica, mai nimic.
Antoanela Geaman, Avocat