Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... IMPOZIT PE SALAR
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

IMPOZIT PE SALAR

daca ma poate ajuta cineva cu urmatoarea problema :
se retine impozit la concediu medical pentru ingrijire copil bolnav sau nu?

Nu se retine impozit.

Codul fiscal zice asa:

ART. 42
În înţelesul impozitului pe venit, urmãtoarele venituri nu sunt impozabile:

a) ajutoarele, indemnizaţiile şi alte forme de sprijin cu destinaţie specialã, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurãrilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale şi din alte fonduri publice, inclusiv cele din fonduri externe nerambursabile, precum şi cele de aceeaşi naturã primite de la alte persoane, cu excepţia indemnizaţiilor pentru incapacitate temporarã de muncã. Nu sunt venituri impozabile indemnizaţiile pentru: risc maternal, maternitate, creşterea copilului şi îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;

Litera a) a fost modificatã ultima data de ORDONANŢA nr. 30/31.08.2011, publicatã în M.O. nr. 627/02.09.2011 si a intrat in vigoare de la 05.09.2011.