Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept civil

Buna ziua!Daca fratele meu refuza sa se vanda apartamentul si el ramane in continuare sa locuiasca in el,exista vreo lege care il poate obliga sa plateasca "chirie" celorlalti frati?Fiecare dintre noi avem cheie de la apartament,putem merge oricand acolo chiar daca el sau cineva din familia lui nu sunt prezenti?La micile imbunatatiri facute in apartament au contribuit si el si mama.El in cazul in care se muta, poate lua ceva cu el atata timp cat multe din facturi sunt pe numele mamei(ea decedand in urma cu 2 ani).Va multumesc
Ati facut succesiunea dupa mama,la notar sau prin instanta?
da,prin notar
dana_sorina, utilizator
Are dreptul sa locuiasca si sa se foloseasca de bun pana in momentul partajului.