Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare parte din mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare parte din mostenire

Buna seara. Acum 10 ani, tatal meu a decedat. S-a facut imediat succesiunea si mostenitori de drept am ramas eu, mama mea si cei doi frati. La acel moment eu eram minora, iar fratii mei au facut procura ca isi cedeaza partea din mostenire. Acele doua parti ale lor mi-au revenit mie, tocmai pentru ca eram minora. Intre timp, lucrurile intre mine si famila mea s-au inrautatit, astfel incat am fost fortata din cauza comportamentului mamei sa ma mut din apartament. Acum ea sta singura in acel apartament de 3 camere. Intrebarea mea ar fi: cum pot face sa imi vand partea mea din apartament ( dupa ce fratii mei mi-au cedat, ar insemna cam o treime din apartament)? Mentionez ca mama mea nu vrea sub nici o forma sa vanda sau sa imi cumpere partea. Pot face ceva legal sa o oblig sa vanda? Multumesc anticipat.
Partaj in instanta, cereti sa i se atribuie ap si sa va plateasca sulta pt cota dvs.