avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare parte din mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare parte din mostenire

Buna seara. Acum 10 ani, tatal meu a decedat. S-a facut imediat succesiunea si mostenitori de drept am ramas eu, mama mea si cei doi frati. La acel moment eu eram minora, iar fratii mei au facut procura ca isi cedeaza partea din mostenire. Acele doua parti ale lor mi-au revenit mie, tocmai pentru ca eram minora. Intre timp, lucrurile intre mine si famila mea s-au inrautatit, astfel incat am fost fortata din cauza comportamentului mamei sa ma mut din apartament. Acum ea sta singura in acel apartament de 3 camere. Intrebarea mea ar fi: cum pot face sa imi vand partea mea din apartament ( dupa ce fratii mei mi-au cedat, ar insemna cam o treime din apartament)? Mentionez ca mama mea nu vrea sub nici o forma sa vanda sau sa imi cumpere partea. Pot face ceva legal sa o oblig sa vanda? Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:26, 25 August 2014
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Partaj in instanta, cereti sa i se atribuie ap si sa va plateasca sulta pt cota dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. prezint urmatoarea situatie. sora si frate, plus mama ... a13 a13 Buna ziua. Prezint urmatoarea situatie. Sora si frate, plus mama celor doi. In urma decesului tatalui, sora, fratele si mama au facut succesiunea si ... (vezi toată discuția)
Pot vinde casa parinteasca fara acordul fratelui? Bambi4true Bambi4true Detin cota parte din apartamentul parintesc ( mostenire de la tata ) pe care eu si mama vrem sa-l vindem, insa fratele se opune ( ca mai bine ia jumatate din ... (vezi toată discuția)
Dreptul la mostenire si despagubire sulta sulta Mama mea locuieste impreuna cu cumnata mea si cei doi copii ai ei, unul minor si unul major(ai cumnatei), fratele meu fiind decedat. Si tatal meu este decedat. ... (vezi toată discuția)