Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... criterii evaluare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

criterii evaluare profesionala

Sunt angajata la o societate comerciala din luna octombrie,iar in atributiile mele intra si intocmirea dosarelor de personal.Problema ar fi ca,contractele de munca intocmite pana la venirea mea si care depasesc data de 1.05.2011,nu contin clauza privitoare la criteriile de evaluare.Ce ar trebui sa fac intrucat contractele nu mai pot fi modificate?Este de ajuns sa intocmesc acte aditionale la contracte in care sunt specificate concret criteriile de evaluare?
multumesc anticipat
Da. Faceti acte aditionale si introduceti noile modificari. La fel completati fisele de post si regulamentul intern.
Intrebati patronul...Va sfatuiesc sa faceţi se spune ei...
Pentru c.i.m. a caror data de incepere a activitatii este o data anterioara datei de 01.05.2011 nu este obligatoriu modificarea acestora , intrucat legea nu are efect retroactiv ...

Pentru c.i.m. a caror data de incepere a activitatii este o data ulterioara datei de 01.05.2011 este obligatoriu modificarea acestora ....

De asemenea, de la data intrarii in vigoare a modificarilor aduse Codului Muncii trebuia introduse in Reg.Intern criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor care vor fi valabile si pentru salariatii ai caror data de incepere a activitatii este anterioara datei de 01.05.2011 ...

Intr-adevar, pentru a evita divergentele cu inspectorii ITM este recomandabil sa faceti acte aditionale pentru toate c.i.m., intrucat neretroactivitatea legii nu se aplica in cazul gandirii acestora.