Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La cat timp se poate face angajare, dupa o concediere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La cat timp se poate face angajare, dupa o concediere individuala?

La alt angajator, oricand.
La fostul angajator doar atunci cand s-a reinfintat postul restructurat.
La fostul angajator ....

Un salariat pleaca din firma, iar patronul vrea sa-l ajute si sa-l dea in somaj, nu sa plece cu demisie.
Dar vrea sa stie dupa ce termen poate sa angajeze alta persoana pe postul respectiv (cel pe care pleaca salariatul prezent)
Pentru o concediere in temeiul Art.65 este indicat sa se astepte 45 zile. Acesta este termenul in care se poate contesta o decizie de concediere. Daca decizia este contestata, instanta ar putea sa considere ca desfiintarea locului de munca nu a avut o cauza reala si serioasa si decizia poate fi anulata, iar concedierea sa fie sanctionata.
Daca angajatorul este sigur ca decizia de concediere nu va fi contestata, postul poate fi reinfiintat oricand.