avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata salariilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata salariilor

buna ziua!
in caz de neplata salariilor ce se poate face legal in privinta asta? :(
ca sa-mi dau demisia trebuie sa dau preaviz iar ca sa stau asa fara salar....:(
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:42, 2 Decembrie 2011
Puteti sa cereti incetarea raporturilor de munca pentru neindeplinirea obligatiilor contractuale de catre angajator si sa faceti reclamatie la ITM.
ell3na a scris:

buna ziua!
in caz de neplata salariilor ce se poate face legal in privinta asta? :(
ca sa-mi dau demisia trebuie sa dau preaviz iar ca sa stau asa fara salar....:(


1. Sesizare la ITM si/sau actiune in instanta impotriva angajatorului ...

2. Va puteti da demisia fara preaviz - art.81 alin.8 C.mun..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie - preaviz machiavelli machiavelli Buna ziua. Mi-am dat demisia, sunt in preaviz de 5 zile. Intre timp trebuia sa primesc salariul (conform CIM platile salariale se fac pe 25). Am fost instintat ... (vezi toată discuția)
Fostul meu patron vrea sa-mi faca rau pe nedrept. alex1986jo alex1986jo Buna ziua. Am si eu o problema. Am lucrat la o societate care incepand cu data de 16.01.2012 m-a dat in concediu fara plata fara sa semnez vreun act oficial si ... (vezi toată discuția)
Demisie alphinista alphinista buna ziua va rog sa-mi raspunde-ti daca puteti sa ma ajutati intr-o problema.lucrez la o firma cu un contract de munca pe termen nedeterminat.am depus demisia ... (vezi toată discuția)