Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata salariilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata salariilor

buna ziua!
in caz de neplata salariilor ce se poate face legal in privinta asta? :(
ca sa-mi dau demisia trebuie sa dau preaviz iar ca sa stau asa fara salar....:(
Puteti sa cereti incetarea raporturilor de munca pentru neindeplinirea obligatiilor contractuale de catre angajator si sa faceti reclamatie la ITM.
ell3na a scris:

buna ziua!
in caz de neplata salariilor ce se poate face legal in privinta asta? :(
ca sa-mi dau demisia trebuie sa dau preaviz iar ca sa stau asa fara salar....:(

1. Sesizare la ITM si/sau actiune in instanta impotriva angajatorului ...

2. Va puteti da demisia fara preaviz - art.81 alin.8 C.mun..