avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Temei legal Conciliere directa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Temei legal Conciliere directa

Buna ziua,
Doresc sa fac o invitatie la conciliere directa, pentru plata unei sume de bani, insa nu stiu ce articole trebuie sa invoc acum din noul Cod Civil.
Ma poate ajuta cineva?
Cel mai recent răspuns: Flavius1984 , utilizator 14:16, 30 Noiembrie 2011
Este vorba de art.720 ind.1, alin.1, 1.1, 2, 3, 4, 5. din Codul de Procedura Civila.

Ultima modificare: Miercuri, 30 Noiembrie 2011
Adorjan Ramona, Consilier juridic
Multumesc, deci este suficient sa invoc articolele din Codul de procedura civila.
Da, e important ca in convocarea la concilere directa sa anexati copie cui fisa clientului si contract daca aveti.

Bafta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura medierii gabrieladina gabrieladina am introdus o cerere de chemare in judecata, 2 saptamani mai tarziu am primit citatia. In citatie este aratat locul si ora judecatii precum si\"CU MENTIUNEA ... (vezi toată discuția)
Invitatie la conciliere robertsega32 robertsega32 Buna ziua. Am primit la firma o invitatie la conciliere directa. Suntem convocati peste 7 zile la sediul firmei creditoare. E corect? Eu am citit in Codul de ... (vezi toată discuția)
Care este diferenta dintre convocare si convocare la conciliere? Lumy_lex Lumy_lex Buna ziua, sunt jurist de o saptamana si nu prea inteleg ce mi se cere (colegele nu prea imi explica, nu au rabdare). As dori sa imi spuneti diferenta dintre ... (vezi toată discuția)