avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cum pot sa nu mai platesc pierderile din sistem daca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cum pot sa nu mai platesc pierderile din sistem daca am centrala termica

de 7 ani sunt debransat de la radet
in luna octombrie 2011 deja s-a atina apogeul lipsei de bun simt iar cei cu centrale termice am devenit bataia de joc a majoritatii fara centrale
eu am platit pierderi de caldura la intretinere dar eu am tevile din casa reci deoarece vecinii mei nu dau drumul la caldura
intrebarea mea este daca exista un temei legal in baza caruia sa nu mai platim ceva ce nu consumam si de care nu avem nevoie
a trecut cineva printr-un proces de acest fel?
ma puteti ajuta cu un avocat sau cu un raspuns?
nu ma pot resemna ca deja s-a intrecut masura!
Cel mai recent răspuns: johnpescar , utilizator 14:00, 2 Decembrie 2011
radumilitaru a scris:

eu am platit pierderi de caldura la intretinere dar eu am tevile din casa reci deoarece vecinii mei nu dau drumul la caldura

Indiferent de interesul dvs de a va ridica gradul de confort termic din proprietate,va revine obligatia achitarii de cote parti comune
Tevile care traverseaza proprietatea dvs sunt reci nu pentru ca "deoarece vecinii mei nu dau drumul la caldura" pentru ca eventualele manevre de inchidere robineti se realizeaza de la nivelul caloriferelor din apartament,ci datorita dezinteresului reprezentantilor legali ai asociatiei de proprietari care detin obligatia legala sa asigure buna functionare a instalatiei condominiului

Ultima modificare: Miercuri, 30 Noiembrie 2011
ynocentta, utilizator
Cred ca platiti o anumita o parte din cota parte indiviza
Din pacate putini inteleg ca daca inchizi caldura,efortul de a incalzii este mai mare,pentru cel
care vrea sa aiba un confort .
Normal ,ar fi trebuit ca repartitoarele sa nu se fi putut inchide decat pana la o temperatura.

Cu un avocat nu va pot ajuta, pentru ca pe acestia ii gasiti la barourile de avocati sau in cabinetele lor particulare, dar cu un sfat da: trebuie sa platiti tot ce consumati in mod direct sau indirect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli caldura apartament debransat nea_marin nea_marin Bună ziua, Locuiesc într-un apartament debranşat de mai mulţi ani de la termoficare în care până astă toamnă nu a stat nimeni. La asociaţie mi ... (vezi toată discuția)
Repartitoare romella romella Vreau sa stiu daca pot monta repatitoare pe caloriferele din apartamentul nostru in cazul in care nimeni dintre vecini nu vrea sa auda de ... (vezi toată discuția)
Energie termica- repartitoare amk1243 amk1243 Intr-un apartament nelocuit cu repartitoare pe cele 4 calorifere, au fost montate robinete termostat de catre firma furnizoare in anii trecuti. Intrucat in ... (vezi toată discuția)