Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament cu privire la un apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament cu privire la un apartament

Am un testament prin care se lasa mostenire un apartament .Pana la dezbaterea mostenirii il pot inregistra la d.f.p.l. pentru a achita impozitul pe numele meu?
multumesc!
testamentul il prezentati notarului la succesiune....iese certificatul de mostenitor care va va atesta calitatea...
eugen1959 a scris:

Am un testament prin care se lasa mostenire un apartament .Pana la dezbaterea mostenirii il pot inregistra la d.f.p.l. pentru a achita impozitul pe numele meu?
multumesc!

Trebuie mai intai dezbatuta mostenirea si apoi dupa obtinerea certificatului de mostenitor veti putea sa mergeti sa va inregistrati pentru plata impozitului pe cladire.