Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ce se intampla la apel
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ce se intampla la apel

buna ziua, sotul meu a primit 3 ani la sentita, furt cu clonare de carduri in ita, acum este in inkisoare, are deja 9 luni, pana la apel mai dureaza vreo 6 luni, intrebarea mea este, la apel este posibil sa-i dea cu suspendare? doar el face apel.sau cate luni ii scade din pedeapsa si ce ii ramane de facut?
Este posibila si o suspendare, dar pt astfel de infractiuni, mai rar. Din pedeapsa ce o va primi vor fi scazute lunile pe care le-a executat deja in arest preventiv si va ramane sa execute restul.
Suspendare nu cred nici eu ca va primi, insa daca el este singurul care a facut apel (nu si Parchetul) are mari sanse sa-i mai scada din pedeapsa.
Este important sa parcurgeti toate caile de atac, apel, recurs. Mult succes.
am inteles, va multumesc, ma interesa in afara de cele 9 luni care le-a facut deja, din pedeapsa care i-a dat-o cate luni i-ar mai scade cu aproximatie... adica poate sa ii dea 2 ani?
Unde se judeca procesul, in Italia sau in Romania?
Orice este posibil, hotararea definitiva poate sa fie cu 3 ani sau mai putin, asta nu va poate spune nimeni, nu se poate sti inainte cum gandeste judecatorul care se va ocupa de dosar, sau cum motiveaza hotararea.
Din sentinta ramasa definitiva se va scadea apoi pedeapsa executata deja. Este important insa ca detinutul sa aiba un comportament bun pe durata detentiei, pentru ca astfel se poate elibera conditionat.