Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

o persoana cu studii superioare poate fi angajata si retribuita ca muncitor necalificat daca postul respectiv nu este conform cu studiile pe care le are.
Va fi salarizat in concordanta cu cerintele postului ocupat. Daca postul nu necesita un anumit nivel al studiilor sau calificare va fi salarizat ca muncitor necalificat.
Da, o astfel de persoana poate fi retribuita ca si muncitor necalificat daca postul pe care-l ocupa nu necesita anumite studii (superioare sau medii etc.).
Dar dvs. nu sunteti obligat sa acceptati un asemenea post decat daca nu aveti incotro si nu gasiti un alt loc de munca.