Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA HELP ! TVA avocat titular / stagiar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

HELP ! TVA avocat titular / stagiar

eu sunt stagiar la un avocat care este platitor TVA. daca eu imi fac contractul cu drept la clientela proprie, atunci eu trebuie sa facturez cu TVA ?
ca avocat stagiar sunteti inregistrat fiscal, iar veniturile dvs. sunt considerate venituri din activitati independente.
pentru a factura cu tva trebuie sa aveti un cod de tva valabil emis de autoritatea fiscala, iar acest cod se solicita, de regula, numai dupa depasirea plafonului pentru venituri de 35.000 euro (119.000 lei)
asadar, numai dupa ce veti realiza venituri mai mari de 35.000 euro, veti factura cu tva.
ok dar cum contractele nu pot fi decat intre cabinet si client, cabinetul factureaza cu tv si imi cedeaza mie comisionul f tva ...
dvs. intocmiti o factura fara tva catre avocatul titular.
Sau va puteti inregista platitor de TVA prin optiune, daca vi se pare mai avantajos.
multumesc pt ajutor ! problema ramane ca trebuie sa il incarc pe client si cu plata TVA-ului