avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 266 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA HELP ! TVA avocat titular / stagiar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

HELP ! TVA avocat titular / stagiar

eu sunt stagiar la un avocat care este platitor TVA. daca eu imi fac contractul cu drept la clientela proprie, atunci eu trebuie sa facturez cu TVA ?
Cel mai recent răspuns: ContSters126538 , utilizator 12:23, 4 Decembrie 2011
ca avocat stagiar sunteti inregistrat fiscal, iar veniturile dvs. sunt considerate venituri din activitati independente.
pentru a factura cu tva trebuie sa aveti un cod de tva valabil emis de autoritatea fiscala, iar acest cod se solicita, de regula, numai dupa depasirea plafonului pentru venituri de 35.000 euro (119.000 lei)
asadar, numai dupa ce veti realiza venituri mai mari de 35.000 euro, veti factura cu tva.
ok dar cum contractele nu pot fi decat intre cabinet si client, cabinetul factureaza cu tv si imi cedeaza mie comisionul f tva ...
dvs. intocmiti o factura fara tva catre avocatul titular.
Sau va puteti inregista platitor de TVA prin optiune, daca vi se pare mai avantajos.
multumesc pt ajutor ! problema ramane ca trebuie sa il incarc pe client si cu plata TVA-ului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prestare servicii informatice - facturare tva STEFAN ALINA STEFAN ALINA Buna ziua Un srl neplatitoare de tva presteaza servicii de creeare, administrare, mentenanta pagini web catre un client non ue (elvetia, norvegia). Cum voi ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392b pentru 2010, fara limita inferioara Popu Popu Din cate se pare declaratia 392B pentru anul 2010 va fi depusa de toate persoanele neinregistrate in scopuri de TVA si care nu au depasit plafonul TVA (119.000 ... (vezi toată discuția)
Pfa Romeo-Vali Romeo-Vali In cazul unui PFA, ce suma trebuie sa ai rulata ca sa platesti TVA-ul ? (vezi toată discuția)