avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare in scopuri de TVA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare in scopuri de TVA

Buna seara.

Daca in 09.11.11 m-am inregistrat in scopuri de TVA (am completat vectorul 010 - de mentiuni), dar modificarea nu a aparut nici pana astazi pe site-ul ministerului de finante, cui trebuie sa ma adresez, ANAF sau Reg Comertului? Mai trebuia sa mai completez si altceva decat vectorul 010?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: STOICA MADALINA , utilizator 20:00, 3 Decembrie 2011
Inregistrarea prin optiune se efectueaza prin depunerea D 010 la aceasta trebuie atasata anexa nr.1 reglementata de OMFP 1984/2011 este un formular tipizat pe care il completati cu ajutorul programului informatic de asistenta pus la dispozitie de ANAF si care poate fi descarcat de pe pagina de internet www.anaf.ro.
In baza acestei anexe se evalueaza intentia si capacitatea persoanei impozabile de a desfasura activitati economice de natura op.taxabile, scutite de tva cu drept de deducere,neimpozabile in Romania.
STOICA MADALINA a scris:

Buna seara.

Daca in 09.11.11 m-am inregistrat in scopuri de TVA (am completat vectorul 010 - de mentiuni), dar modificarea nu a aparut nici pana astazi pe site-ul ministerului de finante, cui trebuie sa ma adresez, ANAF sau Reg Comertului? Mai trebuia sa mai completez si altceva decat vectorul 010?
Multumesc.

Nu ati ridicat de la DGFP de care apartineti Certificatul de inregistrare in scopuri de TVA? Cum v-ati inregistrat?

Cu cat veti da mai multe explicatii referitoare la ce ati facut, cu atat veti primi mai multe explicatii referitoare la ce mai e de facut.
Dupa raspunsul primit anterior mi-am dat seama ca trebuia sa completez si anexa 1... Eu nu facusem acest lucru, am completat vectorul 010 si l-am dus la ANAF nimeni nu ma intrebat nimic, mi-a luat declaratia, mi-a pus stampila, nr de inregistrare si gata. Nu am stiut de existenta acelei anexe. Voi merge luni, din nou, la ANAF sa vad ce mai pot face.
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Devenire platitor de tva georgianan georgianan Am infiintat firma in luna noiembrie 2011. Si vreau sa devin platitor de tva...stiu ca se depune 010 la finante, ...ce nu stiu este: 1- mai trebuie si alte ... (vezi toată discuția)
Firma nou infiintate-acte inregistrare in scopuri de tva toanca toanca buna ziua, am infiintat o societate comerciala si doresc sa devin platitor de TVA. ce acte trebuie sa depun si unde? multumesc. (vezi toată discuția)
Firma noua, declaratia 010 (help) ElenaComanescu ElenaComanescu Buna ziua, Am infiintat de curand un SRL-D si am intrebat la Adm.financiara ce sa depun si mi-a zis 010 si 100 si sa angajez 2 persoane in 60 de zile ... (vezi toată discuția)