avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general devenire platitor de tva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

devenire platitor de tva

Am infiintat firma in luna noiembrie 2011. Si vreau sa devin platitor de tva...stiu ca se depune 010 la finante, ...ce nu stiu este:
1- mai trebuie si alte documente pe langa declaratia de mentiuni?
2- ce trebuie sa completez in 010???
3- pana devin platitor de tva, adica pana la emiterea acelei hartii care arata lucrul asta inregistrez fara tva facturile?si cum stiu daca depun declaratiile trimestrial???

multumesc!
Cel mai recent răspuns: oanamari98 , utilizator 18:00, 3 Decembrie 2011
nu pot accesa linkul pe care l-ati postat...
A.facturile se emit fara tva
B.documente necesare priv stab criteriilor pt condit inreg in scop de tva , cf OMFP nr.1984/ 11.05.2011
1 DECL DE MENTIUNI 010 -e ex
2.anexa la decl ment cf model stab in anexa 1, se complet cu ajut program informatic de pe www.anaf.ro....form listat, semnat si stampilat si insotit de suport magnetic
3.certificat constatator in orig
4.copie dovada spatiu sediu social
5.copii LEGALIZATE ale docum de identitateale admin sau asoc care detin min 15& cap soc
6.memoriu justif
7.balanta de verif

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare in scopuri de tva STOICA MADALINA STOICA MADALINA Buna seara. Daca in 09.11.11 m-am inregistrat in scopuri de TVA (am completat vectorul 010 - de mentiuni), dar modificarea nu a aparut nici pana astazi pe ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in scopuri de tva pentru srl-d bigionut bigionut Cum devin platitor de TVA? Mi-am infiintat un SRL-D (astazi 12.11.2012 mi-a iesit CUIul)si vreau sa-l fac platitor de TVA (vezi toată discuția)
Declaratie 010 firma nou infiintata Cristina Vasile Cristina Vasile am obtinutcui-ul de la Reg. Com. pentru o firma care s-a infiintat in februarie si trebuie sa obtin inregistrarea ca platitor de TVA. Intrebare: la ... (vezi toată discuția)