Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... intrarea in tara cu un copil minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

intrarea in tara cu un copil minor

buna sunt plecata din tara impreuna cu copilul meu si voi veni in tara dar fara copil peste cateva zile urmand ca copilul sa-mi fie adus in tara cu parintii mei .Intrebarea mea este daca parintii mei au nevoie de procura pentru a intra in tara cu copilul meu?
Astept raspuns urgent!!!
Multumesc anticipat!!!!!!!
Nu au nevoie de procura, doar de pasaportul minorului. Doar la iesirea din tara ar fi avut nevoie si de procura. Asa, la intrare, nu au.
Sa intelegem ca la granita nu ii intereseaza pe vamesi de ce minorul nu este insotit de unul dintre parinti sau de ce cei care insotesc minorul nu au imputernicire din partea parintilor? Nu cred.:hm:
Atata timp cat se intoarce in tara nu va fi nicio problema.
Doar iesirea este conditionata de declaratie acord, nu intrarea - @adutescu are dreptate.
nu este nevoie la intrarea in romania dar la iesire daca nu este insotit de ambii partiti da este nevoie chiar si de cazier
Este nevoie de cazier doar daca adultul care insoteste copilul nu este unul dintre parinti.

Desigur ca acel adult ar avea nevoie si de declaratie / declaratii acord de la parinte / parinti etc., dar deja facem teorie pe langa subiect.