Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor la tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor la tata

ce sansa am sa obtin legal incredintarea minorului de 10 ani,care a crescut si este in continuare la mine(tatal).mama plecata de 8ani in italia recasatorita cu un copil de 5ani,care are probleme de sanatate speciale(alimentatie specifica,alergi la diferite alimente,plante si care necesita atenta supraveghere),.mama a plecat cand copilul avea 2 ani ia casatorinduse in italia,.na contribuit afectiv find o fire mai rece,vorbind la telefon de 2 ori oe an,dar a contribuit material(haine dulciuri,din cand in cand).acuma ma da in judecata pentru a obtine copilul.si al duce definitiv la ea sa lociiasca in italia.
Daca situatia este asa cum sustineti dvs, in sensul ca dvs v-ati ocupat in permanenta de copil, aveti sanse sa obtineti incredintarea lui. Singurul aspect pentru a avea sanse de reusita este sa puteti dovedi aceste lucruri. Puteti aduce martori care sa confirme situatia dvs. se va face ancheta sociala si la domiciliul dvs. Trebuie sa formulati intampinare si cerere reconventionala. Daca apreciati ca nu va puteti descurca, angajati-va un avocat.