Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Promovare in grad superior doar din 3 in 3 ani fix?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Promovare in grad superior doar din 3 in 3 ani fix?

Buna, va rog sa ma ajutati cu urmatorul caz:
Conform legii trebuie sa treaca 3 ani vechime in grad pentru a putea promova intr-un grad superior, si sa iei min de 2 ori calificativ FB. Probema este urmatoarea: ultima promovare s-a facut in luna mai 2009, din grad II in grad I studii superioare. Se poate promova doar incepand cu luna mai 2012, sau se poate si la inceputul anului 2012? Trebuie sa treaca fix 3 ani, luand in calcul de la data pana la data, si numai apoi incepute demersurile pentru promovare in Grad IA studii superioare?
Multunesc
Orice procedura de promovare va putea fi demarata doar dupa implinirea a 3 ani de la ultima promovare, adica mai 2012.