Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contraventie pentru consum de alcool
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contraventie pentru consum de alcool

Fiind aflat parcat noaptea (masina scoasa de pe carosabil, motorul oprit si cheia scoasa din contact) am fost interpelat de un agent de politie rutiera care venind din sens opus a oprit pe contrasens in dreptul meu (se afla singur in masina de politie). Am refuzat sa predau actele si sa suflu in alcooltest (ma aflam parcat). Am fost luat pe sus (a solicitat ajutor prin statie) si dus la spital pentru recoltare probe sange cu toate ca am declarat verbal ca am consumat alcool. Dupa recoltare, alcoolemie 0,5.
Am permisul suspendat si astept PV sa-mi fie trimis acasa(am doar un PV de retinere permis). Ce pot sa fac ?
Din momentul in care vi se comunica procesul verbal de contraventie aveti un termen de 15 zile pentru a formula plangere contraventionala in instanta. Veti primi termen de judecata, iar dumneavoastra va trebui sa probati ceea ce sustineti aici in fata judecatorului prin propunerea de martori sau acte relevante.

Succes!
Sunt convins ca lucrurile nu stau chiar asa si ca nu stateati asa fara motiv in masina. Probabil ca politia v-a surprins in trafic si v-a ajuns dupa ce ati oprit. Daca aveti martori ca lucrurile s-au petrecut asa cum spuneti dv ati avea sanse la contestatie, altfel nu. Veti avea si permisul suspendat pe o perioada de cel putin 60 de zile.
Asa cum am spus politistul a venit din sen opus si a oprit in dreptul meu masina chiar pe contra sens. Singurul martor la ora aceea este sotia care era cu mine in masina si o fotografie din care se vede pozitia celor doua masini. In acea pozitie clar nu am fost oprit/surprins in trafic.