Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda pentru munca la negru, plangere ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda pentru munca la negru, plangere contraventionala respinsa

buna ziua
in luna martie, itm a sanctionat o societate cu amenda contrav. pentru ca nu a incheiat contract individual de munca pentru un angajat. am facut plangere contrav., s/a respins si urmeaza sa fac recurs..dar daca se respinge si recursul, care sunt consecintele respingerii plangerii (in afara de obligarea la plata amenzii?)
va multumesc
In afara obligatiei de plata a amenzii nu mai exista nicio alta obligatie , decat daca prin p.v. s-a stabilit si obligarea la incheierea c.i.m. ....
multumesc, pe mine ma intereseaza daca respectiva persoana va putea sa isi intemeieze pretentii fata de societate, avand ca si temei faptul ca societatea a fost sanctionata ptr munca la negru:sorry:
angajatul a facut sesizarea la itm?sau a fost un control in urma caruia s-a constatat lipsa cim-ului?
bissy_ralu a scris:

multumesc, pe mine ma intereseaza daca respectiva persoana va putea sa isi intemeieze pretentii fata de societate, avand ca si temei faptul ca societatea a fost sanctionata ptr munca la negru:sorry:

Se poate angaja raspunderea civila a angajatorului ...