Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intoarcerea din CIC/ demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intoarcerea din CIC/ demisie

Buna ziua.
In cateva zile copilul meu face 2 ani deci se termina perioada de CIC. Mi-am gasit un alt job deci nu mai ma intorc la cei la care am lucrat inainte de CIC. Ce trebuie sa fac in situatia asta? Ce acte prezint la noul job?

Sper ca am fost coerenta, copilul nu prea ma lasa sa tastez.:)
Odata cu cererea de revenire la munca , faceti si cerere de incetare a c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun.- sau prin demisie .
In primul caz, nu se acorda preaviz ... insa DEMISIA poate fi cu sau fara preaviz.
Multumesc pt raspuns. Cererea, respectiv demisia trebuie facuta chiar in ziua in care copilul implineste 2 ani?
Legea nu prevede un anumit termen ssau o anumita data in care sa faceti aceasta cerere ... insa, in practica, cererea se depune inainte de terminarea CCC
buna ziua,
am si eu o problema asemanatoare doar ca la noi angajata nu s-a prezentat la serviciu, nu a facut nici cerere de revenire, nici demisie ...nimic... eu cum ma justific, ca si angajator, ce acte trebuie sa fac sa o pot concedia sau cum inregistrez in revisal, in d112 ???? ma puteti ajuta?
La data cand trebuia sa revina la locul de munca, angajatorul trebuia sa emita o decizie de constatare a incetarii suspendarii c.i.m. ca urmare a expirarii duratei CCC.
Decizia respectiva se comunica si salariatei.

Dupa emiterea acesteia , salariata era pontata absent nemotivat, urmand ca angajatorul sa demareze procedura cercetarii disciplinare in vederea aplicarii unei sanctiuni disciplinare.