Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul ingrijire copil se ia in calcul la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul ingrijire copil se ia in calcul la stabilirea concediului de odihna?

As dori sa ma lamuriti intr-o problema. De curand m-am intors din concediu de ingrijire copil, dupa 2 ani. Angajatorul m-a informat ca acesta perioada de 2 ani e luata in calcul la vechimea in munca, insa nu si la stabilirea concediului de odihna pentru anii urmatori.
Conform Legii 7/2007 "Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta".
Potrivit Codului Muncii, CO se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata ..

art.145 (2): Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
1. Asa este, perioada de CCC constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta, adica intra in transele de vechime pentru acordarea numarului de zile de CO.
2. Dar nu puteti solicita CO si pentru perioada in care ati fost in CCC ci numai pentru perioadele efectiv lucrate intr-un an.