Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... O societate fraudeaza contabil si cetateanul si ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

O societate fraudeaza contabil si cetateanul si bugetul de stat.

Facturand duplicitar abonamentul spre casa de pensii si asigurari sociale si facturand simultan si convorbirile spre clientii beneficiari ai Decretului Lege nr. 118/1990 pentru cei "despagubiti" de stat pentru persecutiile regimului comunist, societatea a castigat ilegal dublu. Contabilitate frauduloasa. Alti operatori de telecomunicatii au convorbirile incluse in abonament (minute, sms-uri, etc.).
Cine se ocupa de hotii de la contabilitatea acestei societati?

D-L 118/1990:

ART. 8
(1) Persoanele aflate în una dintre situaţiile prevăzute la art. 1 sunt scutite de plata
impozitelor şi a taxelor locale.
(2) De asemenea, persoanele aflate în una dintre situaţiile prevăzute la art. 1 vor beneficia
de următoarele drepturi:
a) asistenţă medicală şi medicamente, în mod gratuit şi prioritar, atât în tratament
ambulatoriu, cât şi pe timpul spitalizărilor;
b) transport urban gratuit cu mijloacele de transport în comun aparţinând societăţilor cu
capital de stat sau privat (autobuz, troleibuz, tramvai, metrou); în cazul societăţilor cu capital
privat, costul abonamentelor de transport se decontează integral de la bugetul local al unităţii
administrativ-teritoriale în a cărei rază domiciliază beneficiarul;
c) douăsprezece călătorii gratuite, anual, pe calea ferată română, cu clasa I, pe toate
categoriile de trenuri de persoane, cu mijloace de transport auto sau cu mijloace de transport
fluviale, după caz, la alegere, folosirea acestora fiind posibilă şi de către însoţitori, membri de
familie, în cadrul numărului de călători stabilit pentru titular;
d) un bilet pe an, gratuit, pentru tratament într-o staţiune balneoclimaterică;
e) scutire de plata taxelor de abonament pentru radio şi televizor;
f) prioritate la instalarea unui post telefonic, precum şi scutire de plata taxei de abonament;
g) acordarea la cerere, cu titlu gratuit, a unui loc de veci.
(3) De drepturile prevăzute la alin. (1) şi (2) beneficiază şi persoanele prevăzute la art. 5.

Comunisti (hoti) au fost, comunisti (hoti) sunt inca, nu? :duh:

Cornel Vasile, Consilier juridic
Ar fi bine sa depuneti o sesizare la O.P.C.
Multumesc!
Doar ca nu eu sunt beneficiarul in cauza, ci parintii mei. Nu am calitatea juridica de persecutat (direct) al regimului comunist, doar de urmas (cu memorie) :(
Atunci eram prea mic dar... am crescut :duh:
ContSters184021, utilizator
Ati scris:
Facturand duplicitar abonamentul spre casa de pensii si asigurari sociale si facturand simultan si convorbirile spre clientii beneficiari ai Decretului Lege nr. 118/1990 pentru cei "despagubiti" de stat pentru persecutiile regimului comunist, Romtelecom a castigat ilegal dublu.

Parintii dvs. au depus o cerere insotita de actele doveditoare ale dreptului dumnealor si au primit raspuns ca nu li se poate acorda aceasta scutire?
Si de unde stiti ca factureaza si catre Casa de Pensii?
Au depus o cerere insotita de acte doveditoare ale dreptului dumnealor si au primit raspuns ca (afirmativ) li se acorda aceasta scutire (gratuitate).
Exita (timpul trecut) o gratuitate specificata in facturile emise @DL 118/1990 (dar exclusiv pentru abonament), nu si pentru convorbiri (care la societate, chipurile, nu ar incluse in abonament ca la alti operatori de telecomunicatii).
Stiu ca s-a facturat si catre Casa de Pensii (abonamentul fara convorbiri) chiar de la societate, din email-ul lor "justificativ" la o reclamatie a mea catre societate privind continutul facturilor (care nu erau deloc 0).

Practic, teoretica gratuitate legala a devenit partiala gratuitate ilegala, gratie contabilitatii (sau contdebilitatii) societatii :D

Doar ca parintii mei si altii asemenea lor nu stiau detaliile... smenariei mioritice.
Cornel Vasile, Consilier juridic

De cand a fost acordata acea facilitate s-au schimbat multe, zambesc uitandu-ma la
prioritate la instalarea unui post telefonic - acum companiile fac plecaciuni ca sa convinga potentialii clienti sa le aleaga ofertele :)
In '90 aveai inca nevoie de cunostinte ca sa reusesti sa-ti instalezi un telefon fix, acum cautam solutii sa scapam din plasa abonamentelor facute pe termen lung.

Cred ca va fi imposibil sa schimbati acest lucru - atata timp cat in acel articol din lege va ramane scutire de plata taxei de abonament, abonamentul parintilor dvs. va ramane fara convorbiri incluse.

Mai ales ca ati solicitat o lamurire in scris... sunt sigura ca v-ati dat seama ca nu aveti ce sa le faceti dpdv legal.

Desigur ca este doar o opinie.