Forum Discuţii juridice Executare silită Somarea Min. Finante inainte de executare
Discuție deschisă în Executare silită

Somarea Min. Finante inainte de executare

Am obtinut o decizie definitiva si irevocabila prin care mi s-au acordat cheltuieli de judecata. Executorul a executat debitorul, fara a soma inainte debitorul. Acesta contesta executarea, deoarece nu s-au respectat prevederile art. 2 din OG 22/202, dandu-ma in judecata (pe mine, nu executorul) , pe motivul ca, nefiind somat, nu poate face demersurile necesare in vederea indeplinirii obligatiei de plata .

Cum va trebui sa reactionez?
Multumesc.

Clodni
In mod corect a procedat debitorul introducand contestatie la executare pe motivul ca nu i-a fost comunicat somatia. Intr-o astfel de cauza, executorul judecatoresc nu are calitate procesuala pasiva, adica nu poate sta ca parte in proces, desi greseala pare ca este a lui. Parti ale contestatiei la executare sunt debitorul si creditorul. In mod normal trebuie sa incercati sa va aparati in proces prin formularea unei intampinari si trebuie sa aratati cum combateti motivele aratate de catre debitorul contestator.