Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara retroactiv
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara retroactiv

Prin sentinta de divort am fost obligat sa platesc pensia alimentara pentru cei doi copii minori. Eu am trimis banii direct copiilor(eu fiind in strainatate), pe un card pe care il aveau ei. La momentul actual cei doi copii nu mai sunt minori, unul are 21, celalalt are 23. Mama lor declara ca nu a primit niciun ban, deoarece nu s-a semnat niciun document care sa arate ca eu am trimis. Mama lor poate intenta o actiune in instanta in care imi cere pensia alimentara retroactiv? Ce sanse are? In favoarea mea as avea extrasele de cont ale cardului.
Mama copiilor nu poate sa va cheme in judecata ,pentru ca nu are calitate procesuala activa.Pensia de intretinere era destinata copiilor care sunt majori.Deci titularul actiunii nu poate fi mama ,eventual copii.Daca acestia nu urmeaza studii universitare nu aveti nici o obligatie.Sigur ca puteti face dovada cu viramentele efectuate .Sunt amenintari care nu au nici un fundament juridic.Pe de alta parte orice actiune in pretentii se prescrie in termen de 3 ani,deci cred ca aceasta actiune este prescrisa.