Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajari

Poti avea doua locuri de munca cu acte in regula?
Da.
ART.35 Codul Muncii:
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
beatrice71 a scris:

Poti avea doua locuri de munca cu acte in regula?

O persoană poate lucra pentru mai multi angajatori, potrivit prevederilor Codului Muncii. Conform alin.1 al art.35 „orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiţi sau la acelaşi angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea".

Contractele individuale de muncă ce pot fi cumulate sunt pe durată nedeterminată sau determinată, cu timp normal sau parţial de muncă, nefiind impusă vreo limită cu privire la timpul de muncă pe zi.
Cornel Vasile, Consilier juridic
inclusiv si la acelasi angajator puteti avea doua si mai multe contracte de munca in functii diferite (vezi fisa postului atributii).
afaceriiolden, utilizator