Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta salariu

Cine are dreptul sa semneze o adeverinta de venit in afara de director general, inspector resurse umane, contabil, consilier juridic?
Cumva si un functionar economic?Iar in cazul in care poate fi, cine mai trebuie sa semneze pe langa acesta?
Este suficienta semnatura Administratorului sau a celui pe care acesta l-a delegat in acest scop.
In functie de organigrama unitatii, pe langa aceasta semnatura, trebuie sa mai semneze cine o intocmeste: contabilul sau functionarul economic sau inspectorul de resurse umane. Trebuie spus ca, indiferent cine semneaza, acestia raspund de realitatea si exactitatea datelor din adeverinta.
Va multumesc pentru raspuns
Dar consilierul juridic al societatii nu poate semna aceste adeverinte? Pentru ca sunt acte juridice...
ankalaura85 a scris:

Va multumesc pentru raspuns
Dar consilierul juridic al societatii nu poate semna aceste adeverinte? Pentru ca sunt acte juridice...

Daca o intocmeste : da
Daca este imputernicit sa semneze pentru conducere : da
In alt caz chiar daca este consilier juridic semneaza doar acte pe care le intocmenste si nimic altceva.
Chiar daca e juridic, consilierul nu poate semna orice acte acte juridice care emana de la societate, e doar o coincidenta de termeni. Pentru asta exista administratorul.
O adeverinta de venit o poate semna orice persoana cu functie de conducere sau un reprezentant legal al unitatii emitente.
Prin salariaţi cu funcţie de conducere se inţelege administratorii-salariaţi, inclusiv preşedintele consiliului de
administraţie dacă este şi salariat, directorii generali şi directorii, directorii generali adjuncţi şi directorii adjuncţi, şefii compartimentelor de munca - divizii, departamente, secţii, ateliere, servicii, birouri -, precum şi asimilaţii lor stabiliţi potrivit legii sau prin contractele colective de munca ori, după caz, prin regulamentul intern.