Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Cum se poate desface casatoria in cazul in care sotul a plecat de acasa , si nu mai vrea sa revina?
Mentionez ca ambii au acelasi domiciliu, insa nu este locuinta lor. Ei nu detin proprietati mobile, si nici imobile. Cei doi nu au copii. Care sunt posibilitatile si care dintre ele este mai rapida?
Va adresati instantei de judecata.Banuiesc ca aveti un contract de locatiune astfel incat instanta competenta este aceea din raza teritoriala unde domiciliati.Atat timp cat sotul nu este de gasit veti face procedura de citare prin mica publicitate dupa ce instanta va incuviinta acest lucru..Daca totusi gasiti sotul puteti sa divortati la aprimul termen de judecata prin acord cu conditia sa fiti prezenti amandoi.