avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Datorii PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Datorii PFA

Buna seara
in ianuarie 2011 am deschis un PFA. Treaba a mers bine cam pina in matie 2011 si am reusit sa plataesc toate datoriile pe trim. I. Din aprilie 2011 nu mai am nici un venit si nu am mai platit nimic. In conditiile in care nu mai am nici un venit ce pot face cu aceste datorii la pensii, sanatate si finante?
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Decembrie 2011
Dorin Baleanu, Mediator
Cel mai recent răspuns: Laura Ciobeica , moderator 17:30, 5 Decembrie 2011
le platiti individual
Tot trebuie platite pentru ca ati depus decl. estimativa a veniturilor si la sanatate si la pensii si finante.. altfel se aduna dobinzi si penalizari..
Bdorin a scris:

Buna seara
in ianuarie 2011 am deschis un PFA. Treaba a mers bine cam pina in matie 2011 si am reusit sa plataesc toate datoriile pe trim. I. Din aprilie 2011 nu mai am nici un venit si nu am mai platit nimic. In conditiile in care nu mai am nici un venit ce pot face cu aceste datorii la pensii, sanatate si finante?


Din pacate numai de contributia la pensii ati putea scapa doar daca ati realizat un venit total mai mic de 8.088 lei pe anul 2011. Anul viitor, la primirea deciziei de impunere de la Administratia Fiscala, mergeti cu o copie a acesteia la Casa de Pensii pentru a arata ca ati avut venituri inferioare venitului de 8.088 lei.
Impozitul trebuie achitat conform veniturilor estimate declarate la data infiintari iar in ceea ce priveste contributia la sanatate, faceti un efort si achitati-o pana la finele anului pentru ca se vor aduna penalitati si dobanzi.
L.C.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Decembrie 2011
Laura Ciobeica, moderator
Pt. Laura Ciobeica: MULTUMESC.
Deci la un venit brut de 4.200 lei pe anul 2011 nu platesc pensiile (netu e mult mai mic).
Deci, daca am inteles bine, in 2012 voi primi de la finante o decizie de impunere?
Da si da. Decizia de impunere o veti primi dupa ce depuneti dvs. declaratia privind veniturile realizate (D200) pentru anul 2011. Termenul de depunere al acestei declaratii este 25 mai 2012.
www.avocatnet.ro/content/art...
Singurul neajuns in privinta contributiei la pensii este ca pentru anul in care nu platiti contributii, respectiv 2011, nu veti fi asigurat si prin urmare nu se va lua in considerare la stagiul minim de cotizare .
L.C.
Declaratia 200 o gasiti aici: [ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 5 Decembrie 2011
Laura Ciobeica, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contribuþii sociale ºi impozit în cazul traducãtorilor autorizaþi csllngy csllngy Buna ziua Am autorizatia de traducator. Am inteles ca trebuie inregistrata la finante. Impozitul se plateste in regim real. Ce se intampla cu contributiile ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392b Kellynda Kellynda Buna ziua! Am o Intreprindere Individuala infiintata in mai 2011. As vrea sa stiu ce declaratii am de depus la finante. Pana acum am depus declaratia 200 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua - cum fac sa nu mai platesc contributii pentru pensie? nico89 nico89 sotul meu are pfa si a fost la casa jud. de pensii si a dorit sa renute sa-si plateasca cartea de munca iar cei de acolo i-au zis ca daca are un venit sub 80 ... (vezi toată discuția)