Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Datorii PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Datorii PFA

Buna seara
in ianuarie 2011 am deschis un PFA. Treaba a mers bine cam pina in matie 2011 si am reusit sa plataesc toate datoriile pe trim. I. Din aprilie 2011 nu mai am nici un venit si nu am mai platit nimic. In conditiile in care nu mai am nici un venit ce pot face cu aceste datorii la pensii, sanatate si finante?
Dorin Baleanu, Mediator
le platiti individual
Tot trebuie platite pentru ca ati depus decl. estimativa a veniturilor si la sanatate si la pensii si finante.. altfel se aduna dobinzi si penalizari..
Bdorin a scris:

Buna seara
in ianuarie 2011 am deschis un PFA. Treaba a mers bine cam pina in matie 2011 si am reusit sa plataesc toate datoriile pe trim. I. Din aprilie 2011 nu mai am nici un venit si nu am mai platit nimic. In conditiile in care nu mai am nici un venit ce pot face cu aceste datorii la pensii, sanatate si finante?

Din pacate numai de contributia la pensii ati putea scapa doar daca ati realizat un venit total mai mic de 8.088 lei pe anul 2011. Anul viitor, la primirea deciziei de impunere de la Administratia Fiscala, mergeti cu o copie a acesteia la Casa de Pensii pentru a arata ca ati avut venituri inferioare venitului de 8.088 lei.
Impozitul trebuie achitat conform veniturilor estimate declarate la data infiintari iar in ceea ce priveste contributia la sanatate, faceti un efort si achitati-o pana la finele anului pentru ca se vor aduna penalitati si dobanzi.
L.C.
Laura Ciobeica, moderator
Pt. Laura Ciobeica: MULTUMESC.
Deci la un venit brut de 4.200 lei pe anul 2011 nu platesc pensiile (netu e mult mai mic).
Deci, daca am inteles bine, in 2012 voi primi de la finante o decizie de impunere?
Da si da. Decizia de impunere o veti primi dupa ce depuneti dvs. declaratia privind veniturile realizate (D200) pentru anul 2011. Termenul de depunere al acestei declaratii este 25 mai 2012.
www.avocatnet.ro/content/art...
Singurul neajuns in privinta contributiei la pensii este ca pentru anul in care nu platiti contributii, respectiv 2011, nu veti fi asigurat si prin urmare nu se va lua in considerare la stagiul minim de cotizare .
L.C.
Declaratia 200 o gasiti aici: [ link extern ]
Laura Ciobeica, moderator