Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere major

Parintii mei sunt in divort si separati in fapt, iar tatal meu o are in intretinere pe sora mea minora. Pot sa cer pensie de intretinere, fiind studenta in anul i la zi?
Multumiri din suflet!
Pensia de intretinere se acorda in raport de nevoile celui care o solicita si posibilitatile celui caruia i se cere.
Dvs. cu cine locuiti?
Banuiesc faptul ca in urma separatiei, parintii s-au inteles la a avea in ingrijire si educare fiecare cate un copil.
In felul acesta, obligatiile de intretinere datorate de parinti au fost impartite in mod egal.
Sora dvs. nu considerati ca ar avea si ea aceleasi nevoi, iar in conditiile in care impuneti tatalui sa va intretina si pe dvs. posibilitatile acestuia ar fi mai restranse?
Tatal meu are venituri duble fata de mama mea. Momentan locuiesc in Bucuresti si ea este nevoita sa ma intretina atat cat poate.De asemenea, mama mea a cerut prin cererea de divort custodia copilului minor.
sinzi92, utilizator
Da, puteti solicita stabilirea pensiei pe calea unei actiuni formulate in nume propriu, in contradictoriu cu tatal dvs., urmand sa probati in cadrul actiunii ca tatal nu contribuie material la cheltuielile necesare cresterii si educarii dvs.si ca va aflati in continuarea studiilor.
Dovada continuarii studiilor va fi facuta cu adeverinta de student eliberata de institutia de invatamant ale carei cursuri le urmati.
Pentru ca tatal o mai are in intretinere si pe sora dvs., pensia de intretinere poate fi stabilita in cuantum de maxim 16.5% din venitul net realizat lunar de la data introducerii actiunii si pana la terminarea studiilor insa nu mai tarziu de 26 de ani.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat