Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintare post

Buna ziua,
Am urmatoarea speta , la care am nevoie de ajutor dvs.:
- unui angajat i s-a desfiinta postul , a fost anuntata, s-a intocmit decizie insa angajatul nu a vrut sa semneze le luare la cunostinta.

am trimis prin posta decizia directorului, insa e posibil sa nu semneze de primire nici prin posta.

intrebarile mele sunt:
- care va fi data de incetare, 20 zile lucratoare de la data cand primeste prin posta decizia? si daca nu semneaza de primire, care va fi data de incetare?

cim inceteaza la 20 de zile de la comunicarea deciziei. daca nu vrea sa semneze intocmiti prioces-verbal.
proces verbal pentru ce?
imi puteti da detalii va rog?
daca data instiintarii este 02.12, notificarea a fost trimisa prin posta pe data de 05.12, de cand se scurg cele 20 de zile lucratoare?

multumesc.
In notificare trebuia sa prevedeti data de cand incepe sa curga termenul de preaviz .. in acest sens, este greu de stabilit data de cand decurge acest termen ... in principiu, va decurge de la data comunicarii...
in notificare se precizeaza termenu de preaviz de 20 zile...
insa ce fac daca ea nu vrea sa ia la cunostinta, refuza sa semneze, am trimis si prin posta cu confirmare , l-a fel nu a semnat.
care e pasul urmator?
executor judecatoresc..... cert este ca eu tb sa am dovada ca a luat la cunostinta, dupa care curge termenul de preaviz
corect?
Corect .. o puteti trimite prin executor judecatoresc acea instiintare ...