Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea gestiunii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea gestiunii

Buna ziua ,

As dori sa stiu daca am un angajat pe post de gestionar , am inteles ca trebuie sa ii opresc o garantie , etc , dar nu imi este clar daca sunt obligata sa fac asta ca si angajator, exista o amenda care se poate sa o primesc pentru nerespectarea legii privind angajarea gestionarului ?
Am citit legea nr.22 din 1969 , dar nu gasesc nimic referitor la contraventii.

Multumesc pentru timpul acordat,
M.

Nu sunteti obligat sa retineti garantie, retineti doar daca vreti.Este un ajutor pentru dvs daca cumva apar lipsuri in gestiune, aveti o suma adunata intr-un cont.
Conform Legii 22/69( inca ne abrogata) -''gestionarul are obligatia de a constitui o garantie materiala''si coroborat cu art.21, care face referire la ce se intampla cu gestionarii care nu-si depun garantie, rezulta o conditie de indeplinit a calitatii de gestionar.In caz de paguba, cel care nu a indeplinit conditiile de angajare a unui gestionar, poate raspunde in solidar.Trebuie sa va ganditi si la aspectul ca daca va provoaca o dauna si nu va semneaza angajamentul de plata ca este de acord cu debitul, nu aveti din ce sa-i opriti paguba, decat prin instanta.Daca are contract de garantie, i se poate opri paguba din garantie.Paguba nu o puteti deduce fiscal, deci aveti mai multe implicatii fiscale decat contraventia in sine ca si amenda .
Multumesc pt raspunsuri .
Pentru mine este de preferat sa nu opresc nicio garantie deoarece gestionarul face parte din familie si nu e cazul sa ma gandesc la pagube etc.
Art. 21. - Daca gestionarul nu constituie, nu completeaza sau nu aduce, dupa caz, garantiile corespunzatoare potrivit articolului 19 alineatul ultim si articolului 20 alineatul ultim sau daca, din cauza altor retineri, ratele in contul garantiei in numerar nu pot fi retinute si nici nu sint depuse in conditiile articolului 13, se procedeaza la trecerea sa in alta functie ori, daca aceasta nu este posibil, la desfacerea contractului sau de munca. In acest din urma caz, privitor la drepturile angajatului se vor aplica dispozitiile din legislatia muncii referitoare la desfacerea contractului de munca, pentru motive ce nu sint imputabile angajatului.
- Legea nr.22/1969 -
freeelis a scris:

Art. 21. - Daca gestionarul nu constituie, nu completeaza sau nu aduce, dupa caz, garantiile corespunzatoare potrivit articolului 19 alineatul ultim si articolului 20 alineatul ultim sau daca, din cauza altor retineri, ratele in contul garantiei in numerar nu pot fi retinute si nici nu sint depuse in conditiile articolului 13, se procedeaza la trecerea sa in alta functie ori, daca aceasta nu este posibil, la desfacerea contractului sau de munca. In acest din urma caz, privitor la drepturile angajatului se vor aplica dispozitiile din legislatia muncii referitoare la desfacerea contractului de munca, pentru motive ce nu sint imputabile angajatului.
- Legea nr.22/1969 -

cu alte cuvinte eu ca si angajator sunt fortat ca sa nu il pastrez pe functie ..ok ma conformez.

Multumesc!