Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Legea gestiunii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Legea gestiunii

Buna ziua ,

As dori sa stiu daca am un angajat pe post de gestionar , am inteles ca trebuie sa ii opresc o garantie , etc , dar nu imi este clar daca sunt obligata sa fac asta ca si angajator, exista o amenda care se poate sa o primesc pentru nerespectarea legii privind angajarea gestionarului ?
Am citit legea nr.22 din 1969 , dar nu gasesc nimic referitor la contraventii.

Multumesc pentru timpul acordat,
M.
Mariralu, utilizator
Legea este in vigoare. Aceasta nu prevede sanctiuni pentru angajator in situatia in care nu opreste garantii de la gestionar. Si atunci, dar si acum, unii gestionari provoaca pagube, fie intentionat sau din culpa. Este o masura de precautie a angajatorului, reglementata legal. Doamne fereste...