Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... garantia de gestiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

garantia de gestiune

Buna seara,
Va rog sa imi spuneti,daca angajata fiind,pot solicita angajatorului restituirea partiala a garantiei de gestiune acumulate,dat fiind ca nu am inregistrat niciodata lipsuri in gewstiune
Conform art.16 din Legea nr.22/1969, garanţia în numerar şi dobînda aferentă pot fi ridicate de către gestionarul titular al carnetului de consemnare la încetarea contractului său de muncă sau la trecerea într-o funcţie pentru care nu se cere garanţie, în situaţia în care nu a cauzat o pagubă sau cînd paguba a fost acoperită în întregime. Agenţii economici, autorităţile sau instituţiile publice sunt obligaţi, în aceste cazuri, să elibereze gestionarului, în termen de cel mult 10 zile, carnetul de consemnare împreună cu o comunicare către Casa de Economii şi Consemnaţiuni în care să se arate că titularul are dreptul să ridice garanţia.

Asadar, restituirea garantiei se face numai la încetarea contractului de muncă sau la trecerea într-o funcţie pentru care nu se cere garanţie, coroborata cu situaţia în care nu a cauzat o pagubă sau cînd paguba a fost acoperită în întregime.
Am citit undeva,din pacate nu mai gasesc articolul,ca anual,angajatul poate solicita si i se pot restitui maxim 2/3 din valoarea garantiei acumulate.
Nu am cunostinta de existenta unui astfel de act normativ care sa prevada ceea ce spuneti dvs ca ati citit ... Legea nr.22/1969 este clara in ceea ce priveste situatiile in care se restituie garantia : la încetarea raporturilor de muncă sau trecerea într-o funcţie pentru care nu se cere garanţie.