avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligatii salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligatii salariale

In conditiile in care ITM-ul a depistat ( in luna octombrie 2008 ) un salariat care nu a avut contract de munca si nu a fost angajat in luna iunie 2008 si au dat ca masura intocmirea statelor de plata retroactiv, va rog a-mi comunica in ce luna se constituie obligatiile de plata la bugetul statului . In momentul actual ( octombrie 2008 ) sau se constituie retroactiv ( iunie - octombrie 2008 )? Se intocmeste si declaratia rectificativa 710 ?

Va multumesc .
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 14:16, 8 Octombrie 2008

ART. 16/ Codul muncii
(1) Contractul individual de muncă se încheie în baza consimţământului părţilor, în formă scrisă, în limba română. Obligaţia de încheiere a contractului individual de muncă în formă scrisă revine angajatorului. Angajatorul persoană juridică, persoana fizică autorizată să desfăşoare o activitate independentă, precum şi asociaţia familială au obligaţia de a încheia, în formă scrisă, contractul individual de muncă anterior începerii raporturilor de muncă.
(2) În situaţia în care contractul individual de muncă nu a fost încheiat în formă scrisă, se prezumă că a fost încheiat pe o durată nedeterminată, iar părţile pot face dovada prevederilor contractuale şi a prestaţiilor efectuate prin orice alt mijloc de probă.
***Salariatul poate face dovada ca a prestat munca in perioada: iun. - oct. 2008***


ART. 276/Codul muncii
(1) Constituie contravenţie şi se sancţionează astfel următoarele fapte:
e) primirea la muncă a persoanelor fără încheierea unui contract individual de muncă, potrivit art. 16 alin. (1), cu amendă de la 1.500 lei la 2.000 lei pentru fiecare persoană identificată, fără a depăşi valoarea cumulată de 100.000 lei;

flbarbulescu a scris:

In conditiile in care ITM-ul a depistat ( in luna octombrie 2008 ) un salariat care nu a avut contract de munca si nu a fost angajat in luna iunie 2008 si au dat ca masura intocmirea statelor de plata retroactiv, va rog a-mi comunica in ce luna se constituie obligatiile de plata la bugetul statului . In momentul actual ( octombrie 2008 ) sau se constituie retroactiv ( iunie - octombrie 2008 )? Se intocmeste si declaratia rectificativa 710 ?

Va multumesc .

Pentru ca vorbim de o masura data in urma unui control al ITM se intocmesc state retroactiv si se fac rectificative la declaratiile lunare de la iulie pana in prezent.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme la un control al itm timtexcompany timtexcompany M-am angajat de curand in postul de Inspector Resurse umane si deja am o problema - in urma cu 12 zile a fost un control al ITM ( inca nu eram angajat la ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea contractului de munca Itolime Itolime Sunt angajata la o firma din Constanta din data de 11.03.2009 deci astazi am implinit trei luni. In momentul angajarii seful meu mi-a spus ca: imi va face ... (vezi toată discuția)
Ce pot face in conditiile in care mi s-a inregistrat tarziu contractul la itm? Mustafa Mustafa Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: Lucrez la firma actuala din 16 decembrie 2008. In momentul angajarii mi s-a zis ca se va face ... (vezi toată discuția)