Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligatii salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligatii salariale

In conditiile in care ITM-ul a depistat ( in luna octombrie 2008 ) un salariat care nu a avut contract de munca si nu a fost angajat in luna iunie 2008 si au dat ca masura intocmirea statelor de plata retroactiv, va rog a-mi comunica in ce luna se constituie obligatiile de plata la bugetul statului . In momentul actual ( octombrie 2008 ) sau se constituie retroactiv ( iunie - octombrie 2008 )? Se intocmeste si declaratia rectificativa 710 ?

Va multumesc .

ART. 16/ Codul muncii
(1) Contractul individual de muncă se încheie în baza consimţământului părţilor, în formă scrisă, în limba română. Obligaţia de încheiere a contractului individual de muncă în formă scrisă revine angajatorului. Angajatorul persoană juridică, persoana fizică autorizată să desfăşoare o activitate independentă, precum şi asociaţia familială au obligaţia de a încheia, în formă scrisă, contractul individual de muncă anterior începerii raporturilor de muncă.
(2) În situaţia în care contractul individual de muncă nu a fost încheiat în formă scrisă, se prezumă că a fost încheiat pe o durată nedeterminată, iar părţile pot face dovada prevederilor contractuale şi a prestaţiilor efectuate prin orice alt mijloc de probă.
***Salariatul poate face dovada ca a prestat munca in perioada: iun. - oct. 2008***

ART. 276/Codul muncii
(1) Constituie contravenţie şi se sancţionează astfel următoarele fapte:
e) primirea la muncă a persoanelor fără încheierea unui contract individual de muncă, potrivit art. 16 alin. (1), cu amendă de la 1.500 lei la 2.000 lei pentru fiecare persoană identificată, fără a depăşi valoarea cumulată de 100.000 lei;

flbarbulescu a scris:

In conditiile in care ITM-ul a depistat ( in luna octombrie 2008 ) un salariat care nu a avut contract de munca si nu a fost angajat in luna iunie 2008 si au dat ca masura intocmirea statelor de plata retroactiv, va rog a-mi comunica in ce luna se constituie obligatiile de plata la bugetul statului . In momentul actual ( octombrie 2008 ) sau se constituie retroactiv ( iunie - octombrie 2008 )? Se intocmeste si declaratia rectificativa 710 ?

Va multumesc .

Pentru ca vorbim de o masura data in urma unui control al ITM se intocmesc state retroactiv si se fac rectificative la declaratiile lunare de la iulie pana in prezent.