avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Taxa drepturi de autor URGENT!
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Taxa drepturi de autor URGENT!

Am citit cu atentie legea 8/1996 si Legea 285/2004. In cazul unui restaurant de unde rezultă ca taxa trimestriala pentru utilizarea drepturilor de autor este de 600 RON deci anuala 2400 RON.Maine vin sa ne taxeze
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 20:09, 5 Decembrie 2011

A. Unităţi de alimentaţie publică (restaurante, baruri,
berării, birturi, cofetării, pizzerii, plăcintării, fast
food, terase şi orice asemenea unităţi) şi săli de jocuri
şi internet**) (remuneraţii/lună)
1. În oraşe sau în staţiuni turistice:
a) cu suprafaţa până la 100 m‚
b) cu suprafaţa cuprinsă între 101 m‚ - 200 m‚ 60 RON/lună
c) cu suprafaţa cuprinsă între 201 m‚ - 500 m‚ 100 RON/lună
d) cu suprafaţa de peste 500 m‚ 150 RON/lună
2. În comune şi în sate:
a) cu suprafaţa până la 100 m‚ 35 RON/lună
b) cu suprafaţa de peste 100 m‚ 50 RON/lună
3. Cazinouri 1.000 RON/lună

[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 5 Decembrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen produse de patiserie, cafea cristina.00 cristina.00 As dori sa imi dechid un chiosc in care sa vand produse de patiserie, cafea, sucuri, inghetata. ...imi poate spune cineva in ce cod (coduri)caen ma ... (vezi toată discuția)
Cod caen vasi49 vasi49 Va rog sa-mi spuneti ce cod CAEN corespunde unei astfel de activitati: -Prepararea si comercializarea ,exclusiv la pachet,de pizza,paste(preparate din ... (vezi toată discuția)
Plata pentru muzica ambientala pisy007 pisy007 Ca patron de restaurant la cate si care sunt institutiile la care trebuie sa platesc daca difuzez muzica ambientala (numai de la radio)? Va multumesc. (vezi toată discuția)