Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general imputarea obiectelor de inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

imputarea obiectelor de inventar

in cadrul institutiilor de stat se pot imputa obiecte de inventar(camasi, pantaloni etc.) care au fost achitate pe jumatate de catre salariat si au fost date in uz in anul 2002 ? daca da la ce valoare?
acestor obiecte de inventar nu li se scade din valoare uzura corespunzatoare fiecarui an?
conform reglementarilor in vigoare dupa cat timp se pot casa aceste obiecte de inventar?#-o
De ce sa fie imputate? Doar daca nu au fost predate, chiar in stare de uzura avansata, pentru a fi casate.
Acesta nu este echipament de lucru?

Din 2002 le puteti casa fara probleme.
da este sau a fost echipament de lucru; pana in prezent nu au fost casate desi modelul de echipament de lucru(uniforma) a fost schimbat de cativa ani
problema e ca cele vechi (din 2002) nu le mai am
Si chiar nu inteleg cei din comisia de casare ca acestea au putrezit demult?