avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... IMPRUMUT ASOCIAT -CESIUNE CATRE TERT /cum este legal ?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

IMPRUMUT ASOCIAT -CESIUNE CATRE TERT /cum este legal ?

Buna !
Va rog frumos daca puteti sa ma lamuriti intr o problema si juridica si contabila .
Asociatul unei societati isi vinde partile sociale catre o alta persoana ,dat are de luat si o suma de bani din societate ca titlu de imprumut. Aceasta suma poate fi transferata in numele persoanei care cumpara partile sociale prin interpretarea
urmatoare ---eu Maria predau ACTIVUL si PASIVUL societatii iar eu IOANA preiau activul si pasivul societatii...sau mai este nevoie sa se mai adauge
...cesionez si suma cu care am imprumutat societatea...
Va rog lamuriti ma cum este corect .
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 , Traducator autorizat 23:04, 5 Decembrie 2011
intr-un contract intotdeauna se pun toate elementele importante ptr buna desfasurare a tranzactiilor sau activitatii , deci puneti si cesionarea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot vinde firma cu datorii? ContSters154162 ContSters154162 Daca firma are datorii la stat ii pot vinde totusi toate partile sociale/actiunile daca gasesc un cumparator interesat? B-) (vezi toată discuția)
Impozit cesiune parti sociale Ligia G Ligia G Probabil ca a mai fost pus in discutie acest subiect, dar am incercat sa aflu de la administratiile financiare de sector care este valoarea impozitului in ... (vezi toată discuția)
Cesiune ONU EMIL ONU EMIL Daca vrei sa cesionezi gratuit partile sociale ale unui S.R.L,(fara datorii,probleme),dar care mai are de incasat sume din tranzactii anterioare datei ... (vezi toată discuția)