Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... IMPRUMUT ASOCIAT -CESIUNE CATRE TERT /cum este legal ?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

IMPRUMUT ASOCIAT -CESIUNE CATRE TERT /cum este legal ?

Buna !
Va rog frumos daca puteti sa ma lamuriti intr o problema si juridica si contabila .
Asociatul unei societati isi vinde partile sociale catre o alta persoana ,dat are de luat si o suma de bani din societate ca titlu de imprumut. Aceasta suma poate fi transferata in numele persoanei care cumpara partile sociale prin interpretarea
urmatoare ---eu Maria predau ACTIVUL si PASIVUL societatii iar eu IOANA preiau activul si pasivul societatii...sau mai este nevoie sa se mai adauge
...cesionez si suma cu care am imprumutat societatea...
Va rog lamuriti ma cum este corect .
Multumesc.
intr-un contract intotdeauna se pun toate elementele importante ptr buna desfasurare a tranzactiilor sau activitatii , deci puneti si cesionarea