Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Medicul de familie este obligat sa faca vizite la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Medicul de familie este obligat sa faca vizite la domiciliu?

Buna ziua,

Daca medicul de familie este chemat, este obligat sa se deplaseze la domiciliul pacientului ( eventual contra cost)?

Multumesc,
Kiss Lilla
in atributiile lui intra si vizita la domiciliu
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc
Pentru bolnavii cronici nedeplasabili (insuficienţă cardiacă clasa NYHA IV,
paraplegie, tetraplegie, fază terminală etc.) medicul de familie efectuează controlulperiodic la domiciliul acestora.
Pentru bolnavii cu afectiuni acute/subacute consultaţia la domiciliu se poate
acorda asiguraţilor nedeplasabili şi copii 0 - 3 ani.

Deci medicul de familie nu este obligat sa acorde consultatie la domiciliu in orice situatie,ci doar in cele descrise mai sus.