Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Are, medicul de familie, obligatia de a vizita ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Are, medicul de familie, obligatia de a vizita bolnavul la domiciliu?

Buna ziua!
Sunt in situatia dificila de a avea in grija acasa o bolnava de 87 de ani care a fost operata la un picior fracturat. Are si o plaga dehiscenta care, mi s-a spus ca se va vindeca foarte greu.
Ca sa pot sa acord o ingrijire corecta si eficienta,am cerut ajutorul medicului de familie.
Eu stiam ca medicii de familie au in program si vizite la domiciliile bolnavilor, vizite care nu trebuiau platite. Acum mi s-a spus ca vizita la domiciliu trebuie platita cu 20 de lei.
As vrea sa stiu daca vizitele la domiciliu se taxeaza de catre toti medicii sau, aceasta taxa e fixata doar de cabinetul la care e inscrisa bolnava.
Multumesc frumos!
Nu cred ca ar trebui taxata deplasarea.
Doar cheltuielile de drum ar trebui acoperite.

Medicul are obligația de a se deplasa la domiciliul pacientului dar este greu asa...
Are și zile de teren în acest sens.
Multumesc frumos!
Aveti mai jos prevederile legale cu ceea ce se deconteaza medicului de familie pentru consultatii la domiciliu. Vizitele efectuate in plus se taxeaza, deoarece nu sunt decontate de casa de sanatate.

NORME METODOLOGICE din 30 martie 2015 (*actualizate)
de aplicare în anul 2015 a Hotărârii Guvernului nr. 400/2014 pentru aprobarea pachetelor de servicii şi a Contractului-cadru care reglementează condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2014-2015*)

Anexa 1

1.3. Consultaţiile la domiciliu sunt acordate asiguraţilor de pe lista proprie a medicului de familie, în afara cabinetului, în timpul programului de lucru pentru consultaţiile la domiciliu. Consultaţiile la domiciliu se acordă asiguraţilor nedeplasabili din motiv de invaliditate permanentă sau invaliditate temporară, asiguraţilor cu boli cronice sau cu un episod acut ce nu permite deplasarea la cabinet, copiilor 0 - 1 an, copiilor cu vârsta 0-18 ani cu boli infecto-contagioase şi lehuzelor.
Se consideră consultaţie la domiciliu, inclusiv consultaţia - examinarea acordată de medicul de familie în vederea constatării decesului.
1.3.1. Consultaţiile la domiciliu acordate de către medicul de familie pentru un asigurat înscris pe lista proprie se decontează astfel: maximum 2 consultaţii pentru fiecare episod acut/subacut/acutizări ale bolilor cronice, maximum 4 consultaţii/an pentru bolile cronice şi o consultaţie pentru fiecare situaţie de urgenţă. Informaţiile medicale se înregistrează în fişa medicală.
1.3.2.: Consultaţiile acordate la domiciliul asiguraţilor - maximum 42 de consultaţii pe lună pe medic cu listă proprie de persoane asigurate înscrise dar nu mai mult de 3 consultaţii pe zi.
NOTĂ: consultaţiile la domiciliu se consemnează în registrul de consultaţii, care va conţine data şi ora consultaţiei, numele, prenumele, semnătura asiguratului sau aparţinătorului, după caz, pentru situaţia în care nu se utilizează cardul conform prevederilor legale în vigoare.
ana-cer a scris:

Aveti mai jos prevederile legale cu ceea ce se deconteaza medicului de familie pentru consultatii la domiciliu. Vizitele efectuate in plus se taxeaza, deoarece nu sunt decontate de casa de sanatate.

NORME METODOLOGICE din 30 martie 2015 (*actualizate)
de aplicare în anul 2015 a Hotărârii Guvernului nr. 400/2014 pentru aprobarea pachetelor de servicii şi a Contractului-cadru care reglementează condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2014-2015*)

Anexa 1

1.3. Consultaţiile la domiciliu sunt acordate asiguraţilor de pe lista proprie a medicului de familie, în afara cabinetului, în timpul programului de lucru pentru consultaţiile la domiciliu. Consultaţiile la domiciliu se acordă asiguraţilor nedeplasabili din motiv de invaliditate permanentă sau invaliditate temporară, asiguraţilor cu boli cronice sau cu un episod acut ce nu permite deplasarea la cabinet, copiilor 0 - 1 an, copiilor cu vârsta 0-18 ani cu boli infecto-contagioase şi lehuzelor.
Se consideră consultaţie la domiciliu, inclusiv consultaţia - examinarea acordată de medicul de familie în vederea constatării decesului.
1.3.1. Consultaţiile la domiciliu acordate de către medicul de familie pentru un asigurat înscris pe lista proprie se decontează astfel: maximum 2 consultaţii pentru fiecare episod acut/subacut/acutizări ale bolilor cronice, maximum 4 consultaţii/an pentru bolile cronice şi o consultaţie pentru fiecare situaţie de urgenţă. Informaţiile medicale se înregistrează în fişa medicală.
1.3.2.: Consultaţiile acordate la domiciliul asiguraţilor - maximum 42 de consultaţii pe lună pe medic cu listă proprie de persoane asigurate înscrise dar nu mai mult de 3 consultaţii pe zi.
NOTĂ: consultaţiile la domiciliu se consemnează în registrul de consultaţii, care va conţine data şi ora consultaţiei, numele, prenumele, semnătura asiguratului sau aparţinătorului, după caz, pentru situaţia în care nu se utilizează cardul conform prevederilor legale în vigoare.

Bun, mulţumim pentru cadrul legal, este utilă informaţia.

Dar în baza a ce articol sau altceva se cer bani pentru această vizită la domiciliu? Nouă ni se cer 50 de lei pentru fiecare vizită, nu există primele 2 sau 4 sau ceva de genul. Copilul este de 7 luni şi boala e simplă, gripă, dar nu poate fi scoasă afară.