Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru: 1. teren mai mare in fapt decat in acte - ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru: 1. teren mai mare in fapt decat in acte - cum se rezolva? 2. daca vand o parte din suprafata intabulata cumparatorul trebuie sa faca si el cadastrul?

dacă am un teren cumpărat în suprafața de 400mp și în realitate este 800mp cum procedez sa fac plan cadastral (menționez ca diferența de teren este trecuta în registrul agricol, dar cine mi-a vândut are act de moștenire doar pe 400mp)și a doua întrebare dacă am cadastru pe o suprafața de teren și vând jumate cumpărătorul mai face plan cadastral?
printr-un proces de rectificare limite/suprafata va puteti intabula suprafata reala (nu uitati sa cereti avocatului sa "solicite" instantei ca expertiza topo sa fie avizata de ocpi)
unii sunt de parere ca ati putea intabula (face plan cadastral) pe cei 400mp (eventual construi etc)urmand ca doar ulterior pentru diferenta sa va adresati justitiei (printr-un avocat
).
la a doua intrebare sunt 2 raspunsuri:
1. puteti vinde 1/2parte - o cota indiviza! cadastrul ramane neschimbat dar in timp veti avea problema cu "coproprietarul".
2. intai faceti o parcelare (lucrare cadastrala care implica creerea a 2 numere cadastrale) si apoi vindeti unul din acestea. implicit cumparatorul primeste "planul cadastral" pe jumatatea lui (bine definita ca suprafata, pozitie si forma)
Vindeţi exact căt aveţi în act de proprietate, deci cadastrul îl veţi face strict pe mp.cât aveţi şi apoi pentru restul faceţi acţiune în constatare chemând vecinii cu care se învecinează restul de teren , ca pârâţi, pentru a recunoaşte limitele proprietăţii.L fel se poate face cadastrul pe bucăţi pe faze de construire pentru o casă.