Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... calatorie minor strainatate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

calatorie minor strainatate

Buna ziua
Pentru calatoria in strainatate al unui copil minor insotit de un parinte pe o perioada determinata (3 saptamani) in vacanta e suficienta declaratia de incredintare sau trebuie si tradusa(declaratia) in limba statului unde calatoreste pentru intoarcerea in tara?
Multumesc!
De declaratia acord a celuilalt parinte va fi nevoie doar la iesirea din tara, pentru politia de frontiera din Romania. Nu trebuie tradusa.
La intoarcere nu va va intreba nimeni de ea.
nu trebuie tradusa ,va spun sigur am calatorit cu copilul recent
Va multumesc pentru raspunsuri!
Sarbatori fericite tuturor