Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare

Buna ziua ,

In cazul in care exista un precontract incheiat in vederea vanzarii unui apartament si proprietarul a gasit intre timp un client care dispune de bani in numerar poate sa incheie direct contractul de vanzare cu noul cumparator ?
Iael, utilizator
nu
Vreti sa spuneti daca puteti sa pierdeti banii dati ca avans?Daca nu ati notat precontractul la cartea funciara, da, puteti perde avansul si proprietarul poate vinde altcuiva, dupa care o sa stati prin instante poate si trei ani-" cu dreptatea in mana".
Da , ma refer la situatia in care nu s-a notat antecontractul .

In instanta poate fi anulat actul incheiat intre timp intre vanzator si cumparator ?

Cum raspunde vanzatorul care a procedat in acest fel ?
Instanta nu poate anula contractul decat in situatia dovedrii relei credinte a cumparatorului.

Dvs aveti o actiune impotriva promitent vanzatorului izvorata din contract, pentru daune interese.
Florin* a scris:

Instanta nu poate anula contractul decat in situatia dovedrii relei credinte a cumparatorului.

Dvs aveti o actiune impotriva promitent vanzatorului izvorata din contract, pentru daune interese.

Si inscrieti litigiul la cartea funciara pe baza certificatului de grefa,inainte ca vanzatorul sa perfecteze actele cu alt cumparator.