avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare

Buna ziua ,


In cazul in care exista un precontract incheiat in vederea vanzarii unui apartament si proprietarul a gasit intre timp un client care dispune de bani in numerar poate sa incheie direct contractul de vanzare cu noul cumparator ?
Ultima modificare: Marți, 6 Decembrie 2011
Iael, utilizator
Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 22:00, 6 Decembrie 2011
nu
Vreti sa spuneti daca puteti sa pierdeti banii dati ca avans?Daca nu ati notat precontractul la cartea funciara, da, puteti perde avansul si proprietarul poate vinde altcuiva, dupa care o sa stati prin instante poate si trei ani-" cu dreptatea in mana".
Da , ma refer la situatia in care nu s-a notat antecontractul .

In instanta poate fi anulat actul incheiat intre timp intre vanzator si cumparator ?

Cum raspunde vanzatorul care a procedat in acest fel ?
Instanta nu poate anula contractul decat in situatia dovedrii relei credinte a cumparatorului.

Dvs aveti o actiune impotriva promitent vanzatorului izvorata din contract, pentru daune interese.
Florin* a scris:

Instanta nu poate anula contractul decat in situatia dovedrii relei credinte a cumparatorului.

Dvs aveti o actiune impotriva promitent vanzatorului izvorata din contract, pentru daune interese.


Si inscrieti litigiul la cartea funciara pe baza certificatului de grefa,inainte ca vanzatorul sa perfecteze actele cu alt cumparator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Precontract vanzare cumparare Mrius321 Mrius321 Detin un teren intravilan pe care doresc sa il vand. Am un client care doreste sa facem un precontract pe suma de 2000 euro. Pe 5 luni. Dupa termen daca nu se ... (vezi toată discuția)
Antecontract prima casa cristina_2013 cristina_2013 Buna ziua. Doresc sa cumpar un apartament prin \\"prima casa\\" si actualul proprietar este in urmatoarea situatie: restante la intretinere (in jur de 10.000 ... (vezi toată discuția)
Promisiune de cumparare expirata alexix_art alexix_art acum o luna am incheiat o promisiune de cumparare pentru o casa in valoare de 100.000 euro. am platit un avas de 6000 euro vanzatorilor. cumpararea nu s-a ... (vezi toată discuția)