Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Transport auto, documente necesare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Transport auto, documente necesare

Sunt apicultor,
1-posed permis de conducere gradul C+E
2-am cumparat un camion cu sarcina max. autorizata de 7,5 tone
3- vreau sa transport, stupii mei, cu el in pastoral
Va rog sa–mi spuneti ce actelegale imi trebuiesc (in afara de :asigrare, rovigneta, revizie, limitator de viteza)deoarece, oricat am studiat legile, nu ma descurc cu atatea modificari prin ordonanate si unde am intrebat, parerile sunt impartite
a.-am nevoie de licenta de transport?
b.-am nevoie de atestat de sofer profesionist, avand in vedere ca nu desfasor aceasta activitate ca angajat?
Ipoteza
1- Vreau sa merg unde am treaba cu acest camion si nu cu atoturismul, este legal?
2- Daca ma plimb cu el intru sub incidenta controalelor ARR?
3- Am nevoie de tahograf daca nu desfasor activitate de transporturi auto autorizate?
multumesc anticipat!
O ce autovehicol care depaseste masa totala de 3,5 t trbuie sa fie echipat cu limitator de viteza , inregistrator tahografic . In cazu d-ra va trebuie : tahograf , licenta de transport , si atestat profesional transport marfuri generale . Interesativa la ARR daca nu este nevoie de vre-o autorizatie speciala fiind vorba de albine , cum e cazu animalelor vii . D-ra nu va incadrati in categoria autoveficolelor esceptate ,Basculele ce eczecuta transport local , Gunoierele , Autobuze de transport local ,etc.
La prima parte aveti nevoie de toate documentele de care ati intrebat. La ipoteza va spun ca puteti merge unde doriti dar cu respectarea tuturor restrictiilor prevazute pt astfel de autovehicule si veti suporta toate controalele ca si cu orice autovehicul din aceasta categorie.