Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Pot divorta dupa 3 saptamini de la casatorie . Motivul , dupa casatorie a inceput sa bea ,,nu imi doresc o viata linga un alcolic , cum pot divorta daca el nu e de acord . El a luat din casa o parte din banii de la nunta , restul erau la banca pe numele meu si i-am ridicat eu . Eu am dovezi (facturii , bonurii fiscale. etc ca am investit multi bani in organizarea nuntii se va tine cont de acestea in instanta ?

Pacat ca renuntati atat de repede. Daca nu va intelegeti singura modaltate este sa va adresati instantei cu o cerere de divort iar pentru bunurile comune trebuie sa faceti ulterior partaj. Poate reusiti totusi sa il convingeti sa divortati de comun acord si atunci pt ca nu cred ca aveti minori puteti merge la un notar sau chiar la primarie.
multumesc pentru raspuns , dar el nu vrea sa mearga la notar , ma santajeaza ca e de acord cu divortul daca ii dau jumate din banii de la nunta , nu mai sunt jumate din bani pentru ca el a furat din casa o parte din ei