Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... lovire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

lovire

O prietena a fost lovita cu pumnul in fata,il cunoaste pe agresor,are certificat medico -legal, iar martori au fost doua persoane, mama prietenei si un domn care refuza sa spuna ce s-a intamplat,deoarece nu vrea sa se implice.
Este de ajuns marturia mamei?
Persoana care a lovit-o declara acum ca el ar fi fost impins cu toate ca dupa ce a lovit-o a fugit si nu a asteptat echipajul de politie.
A depus plangere penala si un avocat i-a spus sa se constituie parte civila.
Ce se poate intampla mai departe?
A procedat foarte bine pana in prezent. Persoana care nu vrea sa declare este pasibila de marturie mincinoasa, deci mai are timp sa se razgandeasca. Anchetatorul va chema persoanele, definitiveaza ancheta si face propuneri catre procuror.
Cel care v-a lovit prietena a declarat ca a fost impins de aceasta si din acest motiv a lovit cu pumnii in fata o femeie? Se asteapta sa scape de raspundere penala cu aceasta declaratie?
Sfatuiti-va prietena sa indice toti martorii care au existat, iar acest domn va fi adus sa dea declaratie cu mandat chiar, daca nu vrea altfel.
Avocatul a sfatuit-o bine pe partea vatamata, sa se constituie parte civila pt daunele materiale si daunele morale, pt daunele materiale sa pastreze o dovada a fiecarei cheltuieli facute: bonuri, facturi, chitante, etc.
Mai departe se va incepe urmarirea penala probabil. Cate zile de ingrijiri medicale a primit prietena?
A primit cinci zile de ingrijiri medicale,s-a ales cu o vanataie.
Agresorul incearca acum sa dea vina pe ea ca ar fi provocat scandalul,cu toate ca nu exista motiv de conflict.
Multumesc