Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara

lucrez pe camion de mare tonaj fac extern si am diurna + salar.am 2 copi minori.cit pensie alimentara trebuie sa platesc?in cartea de munca sint incadrat cu salar minim.
Va puteti intelege cu mama copiilor asupra unei sume care sa reprezinte parte pt intretinerea celor 2 copii ai dumneavoastra.
Instanta va stabili pana la 33% din venitul castigat din munca. Diurna nu intra in calcul, banii fiind destinati pt cazare si mancare
va multumesc.
adica 1000 si ceva de eur repr cheltuieli cu mancare si cazare pe luna pt un sofer de camion?el munceste doar pt sal minim ?sacrificiul lui este doar pt sal minim?va rog sa ma lamuriti
Teoretic nu-s 1000 euro pe luna, ca banii se iau doar pe zilele de cursa si nu sunt 30 de zile de extern pe luna. Mai departe, daca din acte rezulta un salariu minim..nu cred ca sunt prea multe de facut :( si nici nu stiu daca merita efortul.. pana la urma, daca e parinte, isi da seama si singur ca un copil nu creste cu 100( lei ) pe luna
am un salar minim pe economie + cite curse fac pe o luna...1 cursa dus intors=cam 3000 Km=300Euro....=pe luna maxim 3 curse...daca nu se strica masina evident.