Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Plata CAS pentru PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Plata CAS pentru PFA

Buna ziua,
Am avut PFA pe norma de venit timp de 2 luni anul acesta, timp in care am incasat facturi pe baza lui. Am avut totodata calitatea de salariat in respectiva perioada. Cand am fost sa-mi platesc contributia de 5,5% mi s-a spus ca nu figurez datoare cu nici o suma. In perioada respectiva eram inscrisa la medicul de familie, in Bucuresti (localitatea de resedinta din buletin fiind Suceava). Pe siteul CNAS apar ca asigurata (cu toate ca momentan nu lucrez).
Mentionez ca beneficiez de 2 pensii de urmas, dupa ambii parinti, dar respectivele doamne mi-au spus ca, din moment ce venitul din pfa este venit suplimentar, nu sunt scutita de plata contributiei de 5,5 %.

Nu inteleg de ce nu apar datoare cu respectiva suma.
Anniemax, utilizator
Probabil nu apareti cu obligatii de plata pentru ca nu s-a depus o declaratie de asigurare pentru veniturile realizate ca PFA!