Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea nu-i aceasi pt toata lumea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea nu-i aceasi pt toata lumea?

Chiar azi , la stiri , ne arata cum primarul Ontanu intra intr-un imobil impreuna cu Politia Comunitara Sector 2 si evacueaza 16 familii fara mandat si fara sentinta judecatoreasca de evacuare . Comentariile primarului : "a evacuat persoanele intrucat existau reclamatii de la vecini ca se face mizerie si galagie in mod repetat ". IPun aceasta intrebare pt ca am deschis un topic " evacuare chirias" unde mi se explica faptul ca legea nu-mi da voie sa intru si sa evacuez chiriasul (in momentul in care-i expira contractul) . Mi s-a tot explicat ca trebuie sa deschid proces de evacuare . Altfel , risc sa fiu actionata in instanta in Penal si fac puscarie . la fel , mi s-a explicat ca Politia nu intervine in cazul in care doresc sa fac evacuarea .Doar executorul in urma unei decizii judecatoresti . Imi permit sa va intreb , distinsi avocati , care-i diferenta intre cazul meu si ceea ce a facut Primaria ? DC eu in justitie 2-3 ani (daca am noroc) si Primaria in acest mod ?
Imi cer scuze pt greseala gramaticala de la numele subiectului . stiu ca se scrie aceeasi ,(asta ca sa nu fiu " apostrofata "), dar m-am grabit
adelinadaniela, utilizator
Întrebarea este una retorică, nu? :)

De unde ştiţi în ce temei s-a făcut evacuarea? De la TV?

Liviu S.Bordaş
Vai, cum, insinuezi cumva ca presa relateaza incorect, incomplet is uneori total aiurea niste informatii? Nu pot sa cred asa ceva! :P
Nici eu. Spuneam, mai ieri, că mi se întîmplă adesea să am păreri cu care nu sunt de acord!

:tease:

adelinadaniela a scris:

Chiar azi , la stiri , ne arata cum primarul Ontanu intra intr-un imobil impreuna cu Politia Comunitara Sector 2 si evacueaza 16 familii fara mandat si fara sentinta judecatoreasca de evacuare . Comentariile primarului : "a evacuat persoanele intrucat existau reclamatii de la vecini ca se face mizerie si galagie in mod repetat ". IPun aceasta intrebare pt ca am deschis un topic " evacuare chirias" unde mi se explica faptul ca legea nu-mi da voie sa intru si sa evacuez chiriasul (in momentul in care-i expira contractul) . Mi s-a tot explicat ca trebuie sa deschid proces de evacuare . Altfel , risc sa fiu actionata in instanta in Penal si fac puscarie . la fel , mi s-a explicat ca Politia nu intervine in cazul in care doresc sa fac evacuarea .Doar executorul in urma unei decizii judecatoresti . Imi permit sa va intreb , distinsi avocati , care-i diferenta intre cazul meu si ceea ce a facut Primaria ? DC eu in justitie 2-3 ani (daca am noroc) si Primaria in acest mod ?
Imi cer scuze pt greseala gramaticala de la numele subiectului . stiu ca se scrie aceeasi ,(asta ca sa nu fiu " apostrofata "), dar m-am grabit

Daca oamenii ies de bunavoie nu mai trebuie hotarare judecatoreasca.
Ce sa evacuezi in baza unei hotarari judecatoresti daca ei pleaca singuri ?
Probabil ca le-a promis ceva la oameni si ei il cred pe cuvant.

avocat Claudiu Lascoschi
Oamenii nu trebuie sa iasa chiar de buna voie...
Primarul,(sau administratia locala in general) au suficiente atributii ca atunci cand se constat un pericol pentru sanatatea populatiei... bla bla bla... (cauzate sa zicem de conditii sanitare extreme, etc) sa poata, pe baza unei decizii individuale, ordona evacuarea unor persoane dintr-o locuinta!

Evident, ca daca decizia data de primar, si in baza careia autoritaile locale, impreuna cu politia au evacuta repectivele persoane a fost contestata si se dovedeste ulterior ca este ilegala, orasul, respectiv primaria sunt buni de plata (sunt mai multe drepturi fundamentale care sunt incalcate pe aici...). Insa, daca impotriva acelei hotarari nu se ia nici o masura juridica (si nu petitii sau articole de ziare!) ea ramane valabila.

Eu vorbesc aici doar in general, nu cunosc cauza in particular, asa ca nu am nici cea mai mica idee daca actiunea "primarelui" a fost justificata sau nu, nici macar daca in spatele ei exista un act adminstrativ sau nu. Insa presupun ca exista...

Pentru autorul topicului:
exista o diferenta intr o evacuare care apartine dreptului privat (a chiriasului de catre proprietar) si o evacuare facuta pe baza dreptului adminstrativ... (cum e posibil sa fie asta de mai sus...)
Asta nu inseamna ca autoritatile sunt mai presus decat cetatenii, insa este normal ca autoritatile publice sa aiba si alte mijloace juridice la indemana decat un cetatean obisnuit... Discutabila este insa folosirea acestora, si daca in cazul concret sunt justificate, pentru ca cerintele asupra lor trebuie sa fie destul de mari...

Insa daca singura urmare a unei astfel de masuri este o tema pe un forum, fara sa existe o contestatie, si un proces... in mod sigur vor exista intotdeauna si abuzuri. Ar trebui ca toate cele 16 familii sa depuna contestatii, iar apoi sa caute un avocat care se pricepe in contencios si care sa le reprezinte, pentru ca in astfel de cazuri fara un avocat nu exista nici o sansa...B-)