Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Vechimea in functia de inspector social poate fi ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Vechimea in functia de inspector social poate fi considerata vechime in specialitatea studiilor in vederea ocuparii unui post de consilier juridic?

Buna ziua,

Pentru a participa la un concurs pentru ocuparea functiei temporar vacante de consilier juridic , superior, este nevoie de min 9 ani vechime in specialitatea studiilor.
In cazul unei persoane care a lucrat ca inspector social, va rog sa-mi raspundeti daca vechimea in functia de inspector social poate fi considerata vechime in specialitatea studiilor absolvite ( studii juridice).

Va multumesc
Nu. Vechimea in specialitatea studiilor presupune ocuparea unui post pentru care se cer obligatoriu studiile respective, ori pentru inspector social se cere asistenta sociala, in nici un caz studii juridice.